– Według obecnych przepisów, prawo jazdy kategorii B można uzyskać dopiero po ukończeniu 18 lat. Lecz prawo pozwala na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy osobom niepełnoletnim. Kandydat na kierowcę musi mieć ukończone 17 lat i 9 miesięcy, aby na taki kurs się zapisać i prowadzić samochód pod okiem instruktora. Nieletni może więc ukończyć kurs na prawo jazdy kategorii B, a następnie zdać egzamin w dniu swoich 18. urodzin – przypomina Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych.
Ale to ma się zmienić.
UE też tego chce
Komisja Europejska wraz z Parlamentem Europejskim już od dawna pracują nad przepisami, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drogach. Część tego planu przewiduje, że seniorzy mają przechodzić regularne badania lekarskie sprawdzające, czy nadal mogą prowadzić pojazdy.
Inna część może niektórym wydać się dziwna, ale UE przewiduje obniżenie wieku, od którego można prowadzić samochód osobowy. Granicą ma być 17 lat.
Polska na „tak”
Sejmowa Komisja Infrastruktury właśnie zajmowała się problem bezpieczeństwa na drogach. I właśnie tam padła ważna deklaracja. Okazuje się, że polskie Ministerstwo Infrastruktury myśli tak samo jak unijni urzędnicy. Doszło do wniosku, że młodsi kierowcy wpłyną na plus na bezpieczeństwo.
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec poinformował, że planowane jest obniżenie granicy wieku dla kierowców.
– Takie osoby będą mogły uzyskać prawo jazdy i prowadzić samochód, ale pod pewnymi uwarunkowaniami np. obowiązkowo do ukończenia 18 lat jeżdżąc z pasażerem, który ma uprawnienia do kierowania pojazdami i już co najmniej kilkuletnie doświadczenie w tym zakresie – poinformował Stanisław Bukowiec, dodając, że jest jeszcze wiele innych takich założeń, które mają przygotować młodych ludzi do poruszania się w ruchu drogowym i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo – zastrzegł jednak Bukowiec.
Mały samochód
To jednak nie wszystko, bo wcześniej mówił, że taka osoba nie będzie mogła prowadzić każdego samochodu. 17-latek mógłby kierować pojazdem do 95 KM.
Dodatkowo nie byłoby dla młodych kierowców tolerancji co do alkoholu. W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila. 17-latka by to nie obowiązywało i zawsze miałby mieć 0,0 promila.
Wszystko to może dziwić, bo wszelkie statystyki wskazują, że duża część wypadków i kolizji powodowana jest przez młodych kierowców.
Napisz komentarz
Komentarze