Nauczyciele, pracownicy instytucji kultury i animatorzy kultury wzięli udział w czterodniowym nietypowym plenerze, którego celem było przybliżenie kwestii związanych z tradycją, obrzędami a zwłaszcza organizowaniem kaszubskiej sobótki.
"Chcemy, żeby na Kaszubach organizatorzy imprez sobótkowych uciekali od komercji czyli że palimy ognisko, robimy grilla, kupujemy 'złoty napój' i gra kapela disco polo. Tutaj musimy pamiętać o tym, że to był obrzęd bardzo ważny dla mieszkańców wsi. Wtedy następowało tak zwane oczyszczenie." - powiedział Roman Drżeżdżon koordynator projektu.
Na podstawie tekstu obrzędowego Pawła Szefki pt. „Sobótka” uczestnicy warsztatów, przygotują widowisko, które we wrześniu 2017 r., zostanie zarejestrowane w formie audio-video.
Warsztaty poprowadzą m.in. Weronika Korthals-Tartas, Jaromir Schroeder i Tadeusz Makowski. Partnerem projektu jest Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie. Projekt pt. „Hej, Sobótka, Sobótka…” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, Powiatu Wejherowskiego oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Napisz komentarz
Komentarze