Policja codziennie odnotowuje co najmniej kilka do kilkunastu przypadków zaginięć seniorów. W większości przypadków są one klasyfikowane jako sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji, gdyż zdrowie i życie zaginionych może być zagrożone. W takich przypadkach trzeba działać jak najszybciej: zarówno ze strony służb, jak i bliskich zaginionych osób.
Gdy starsza osoba zaginie, natychmiast warto powiadomić policję. Warto również porozmawiać z sąsiadami seniora i przeszukać miejsca, które ktoś lubił odwiedzać. Często wskazówki można znaleźć w osobistych rzeczach seniora, dlatego warto sprawdzić, czy nie zostawił jakichś śladów. Rozmowy z lokalnymi szpitalami czy przychodniami również mogą pomóc w poszukiwaniach.
Zaginięcia seniorów najczęściej wynikają z problemów zdrowotnych, jak:
- depresja,
- zaburzenia psychiczne,
- demencja,
- choroba Alzheimera.
Niestety, zdarzają się również przypadki, gdy seniorzy dobrowolnie i w pełni świadomie opuszczają swoje domy, chcąc w ten sposób zerwać kontakt z bliskimi, a nawet targnąć się na życie.
Panika to zły doradca
W przypadku zgubienia się w lesie albo gdziekolwiek nie należy panikować, lecz trzeba iść w jednym kierunku, aż natrafimy się na bezdrzewny pas lub drogę. Wystarczy, że znajdziemy słupki oddziałowe z numerami. To przydatne informacje, zwłaszcza gdy zechcemy wezwać pomoc przez telefon. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do wyprawy: naładowany telefon z GPS oraz latarkę i koniecznie trzeba ubrać się na tzw. cebulkę.
Napisz komentarz
Komentarze