Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia długość życia w Polsce wynosi obecnie 73 lata dla mężczyzn oraz 81 lat w przypadku kobiet. Mimo to wciąż rośnie liczba osób, które dożywają 100 lat. W którym województwie mieszka najwięcej stulatków?
Obecnie w Polsce kilka tysięcy osób pobiera tzw. emeryturę honorową, przyznawaną stulatkom. Najwięcej z nich mieszka w województwie mazowieckim – to tam ponad 500 osób pobiera dodatkowe wsparcie. Na drugim biegunie znajduje się województwo opolskie. Tutaj emeryturę honorową otrzymuje zaledwie kilkadziesiąt osób.
Emerytura honorowa to świadczenie, które przysługuje każdemu Polakowi, który skończy 100 lat. Jest to kilkutysięczna, wypłacana regularnie forma gratyfikacji za długowieczność. Świadczenie nie jest uzależnione od dochodów czy sytuacji finansowej stulatka. Każdy, kto ukończył 100 lat, może na nie liczyć bez względu na swoją dotychczasową sytuację materialną.
Jednak oprócz wymiaru czysto materialnego, ukończenie 100 lat to przede wszystkim sukces w jego społecznym wymiarze. Stulatkowie są symbolami wytrwałości, mądrości i doświadczenia życiowego. Jako żyjący świadkowie wydarzeń historycznych dla większości ludzi znanych wyłącznie z książek inspirują młodsze pokolenia. Ukończenie 100 lat to nie tylko sukces jednostkowy, ale również ważne wydarzenie w lokalnym, a nawet w ogólnopolskim ujęciu.
W Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie świętowano setne urodziny pani Janiny.
Napisz komentarz
Komentarze