Punkt Informacyjny Urzędu Miejskiego w Wejherowie miał zwiększyć świadomość mieszkańców na temat problemu smogu, który jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego.
Smog, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, to zanieczyszczenie powietrza będące mieszanką różnych czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych, które zmieniają naturalny skład atmosfery. W Polsce smog najczęściej składa się z tlenków węgla, azotu i siarki, a także ozonu, benzo(a)pirenu oraz szkodliwych pyłów (PM10 i PM2,5). Szczególnie groźne dla zdrowia są jak najmniejsze cząstki, ponieważ ich niewielkie rozmiary pozwalają na głębsze przenikanie do organizmu.
Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może doprowadzić do różnorodnych dolegliwości zdrowotnych. Szybko pojawiające się symptomy to: podrażnienie oczu, kaszel i katar. W przypadku osób z chorobami przewlekłymi, jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, smog może zaostrzyć objawy.
Szczególnie narażone na skutki zanieczyszczonego powietrza są dzieci, ponieważ ich układ oddechowy i odpornościowy nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Napisz komentarz
Komentarze