Szczególną uwagę organizatorzy poświęcili Halinie Konopackiej – pierwszej Polce, która zdobyła złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie (1928). Rzuciła dyskiem na odległość 39,62 m i ustanowiła rekord świata!
Potańcówka miejska jest już dobrze znana mieszkańcom Wejherowa, bowiem jest organizowana od 2016 roku. Głównym punktem każdego przedsięwzięcia są koncerty muzyki okresu lat 20. 30. XX wieku, porywające publiczność do wspólnego tańca. W tym roku rynkiem zawładnie charleston. Już teraz chętna grupa warsztatowiczów uczy się tego energicznego tańca na zajęciach w Filharmonii Kaszubskiej.
O muzyczną oprawę zadbają Orkiestra na Dużym Rowerze i Orkiestra Taneczna Mecyje. Wieczorową porą do tańca porwie zespół Riverboat Ramblers, z Sergiejem Kruczkowem – zwanym, ze względu na barwę głosu, Białym Louisem Armstrongiem. Muzycy zdobyli uznanie, występując na festiwalach jazzowych w całej Europie. Czeka nas prawdziwa muzyczna uczta!
Niezmiennie wejherowskiej potańcówce będzie towarzyszyć konkurs na najlepszą stylizację wydarzenia. W tym roku odbędzie się on pod hasłem Modnie i wygodnie – ocenione zostaną stroje inspirowane modą sportową okresu międzywojnia.
Na placu Jakuba Wejhera pojawi się Retro Miasteczko Olimpijskie. Rynek zostanie wypełniony straganami z różnościami nawiązującymi do okresu międzywojnia. Pojawi się nawet sklepik a’la Konopacka, w którym będzie można kupić nakrycia głowy stworzone podczas warsztatów szycia i dziergania, które odbyły się w Filharmonii Kaszubskiej. Uczestniczki wykonały piękne kolorowe beretki!
Potańcówka będzie nie tylko okazją do doskonałej tanecznej zabawy! Organizatorzy zadbają również o to, aby przedstawić i przybliżyć nieco wycinek historii okresu międzywojnia. Dlatego też podczas wydarzenia będziecie mogli skorzystać z klasycznego Retro-Fotoplastikonu z archiwalnymi fotografiami 3D. Dzięki przygotowanym wystawom zapoznacie się z materiałami prasowymi dotyczącymi m.in. sportu z tamtego okresu. Będziecie również mogli zwiedzić salę historyczną znajdującą się w wejherowskim ratuszu. Udostępniona wystawa przygotowana jest w bardzo ciekawy sposób – odwiedzający mogą faktycznie przenieść się do lat 20. i 30. XX wieku!
Najmłodsi też znajdą coś dla siebie! Podczas potańcówki dzieci i młodzież będą mogli wziąć udział w licznych animacjach i miniolimpiadach. Ponadto, przed rozpoczęciem wydarzenia, o godz. 9:30 w parku Majkowskiego, odbędzie się… Retro Gimnastyka! W sportowym duchu i stylu lat 20. przygotujemy się do popołudniowej tanecznej zabawy! Dzieci, młodzież i dorośli – niezależnie do wieku; wszyscy mogą przyjść i wspólnie się bawić. Na sportowo. Będzie się działo!
W ramach przygotowań do wydarzenia zorganizowano warsztaty artystyczne, nawiązujące do tematyki igrzysk. Zaproszono dzieci i młodzież do tworzenia medali olimpijskich z modeliny, a także tworzenia mozaiki ceramicznej. Efekty pracy młodych artystów będzie można podziwiać podczas potańcówki. Zajęcia odbyły się w ramach cyklu Olimpiada sztuki i sportu.
Jako patronkę potańcówki wybrano pierwszą polską złotą medalistkę olimpijską – Halinę Konopacką. Była ona nie tylko wielkim sportowcem, ale również ikoną ówczesnej mody. Dlatego o od 20:00 w parku Cedron, w ramach Retro Kina, zaprezentowane zostaną dwa filmy poświęcone tej postaci: Halina Konopacka i Konopacka. Walka o złoto. Do zobaczenia!
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Fot. Pixabay
Napisz komentarz
Komentarze