Rezerwat Beka słynie z występowania cennych gatunków flory, w tym unikatowych słonoroślowych zbiorowisk. Na jego terenie można znaleźć takie okazy jak: sit Gerarda, mlecznik nadmorski czy babka nadmorska, woskownica europejska, gnidosz błotny i goździk pyszny. Te unikatowe gatunki tworzą niepowtarzalne krajobrazy, które są świadectwem niezwykłej różnorodności biologicznej miejsca.
Oprócz roślin, rezerwat Beka jest także domem dla prawie 200 gatunków ptaków, z których ponad 40 gniazduje na jego terenie. Jest to miejsce niezwykle ważne dla ptaków siewkowców, takich jak biegus zmienny i pliszka cytrynowa, które znajdują tu jedne z najliczniejszych stanowisk w Polsce. Rezerwat jest także kluczowym punktem na trasie migracyjnej, jako miejsce na odpoczynek i do żerowania. To wyjątkowe zjawisko przyciąga miłośników ornitologii z całego kraju.
Niestety, ten przyrodniczy raj staje w obliczu poważnych zagrożeń. Zanieczyszczenie powietrza i wód, presja na zabudowę terenów w sąsiedztwie rezerwatu oraz niepokojenie ptaków w okresie lęgowym przez ludzi i pojazdy stanowią poważne wyzwania. Niesprzyjające czynniki mogą doprowadzić do zaniku cennych gatunków oraz naruszenia delikatnej równowagi ekosystemu.
Napisz komentarz
Komentarze