Podczas uroczystego pokazu taneczno-baletowego, który odbył się w Filharmonii Kaszubskiej, zaprezentowały się prowadzone przez nią grupy taneczne i soliści. Zastępca prezydenta miasta Wejherowa, Arkadiusz Kraszkiewicz, uhonorował Elżbietę Czeszejko Medalem Róży, który został przyznany przez Prezydenta Miasta Wejherowa.
- Dziękuję Pani za prowadzenie przez wiele lat formacji tanecznych, pracę z najmłodszymi mieszkańcami Wejherowa, za rozbudzanie zamiłowania do tańca w młodym pokoleniu i rozwijanie ich talentów, za wspaniałe układy choreograficzne oraz liczne dokonania w dziedzinie tańca – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, wręczając jej medal i kwiaty.
Do podziękowań dołączyła także dyrektor WCK Jolanta Rożyńska, przedstawiciel gdańskiej Szkoły Baletowej oraz Andrzej Bujak, od którego 28 lat temu Elżbieta Czeszejko przejęła grupę Bąbelków. Wszyscy obecni – rodzice, uczennice oraz przyjaciele – złożyli hołd tej wybitnej artystce, nie obyło się bez wspomnień, łez i wzruszeń.
Dyrektor WCK, Jolanta Rożyńska, przypomniała, że Elżbieta Czeszejko była jednym z głównych motywatorów podczas tworzenia początkowej działalności Filharmonii Kaszubskiej i edukacji artystycznej w Wejherowie. Podkreśliła jej olbrzymi wkład w rozwój taneczny młodych dziewcząt, co przyczyniło się do sukcesów formacji tanecznych i spektakli baletowych prezentowanych w Filharmonii Kaszubskiej.
- Swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem Elżbieta Czeszejko bardzo szybko pozyskała zaufanie rodziców, którzy dzisiaj są dumni, że wywindowała umiejętności ich dzieci do poziomu profesjonalnego tańca i ruchu scenicznego na tak wysokim poziomie. Wiele z nich trafiło do szkół artystycznych, z czego wszyscy jesteśmy dumni – dodała Jolanta Rożyńska.
Mieszko Weltrowski, prowadzący pożegnalny wieczór, przypomniał, że Elżbieta Czeszejko pracując z formacjami tanecznymi, takimi jak Bąbelki i Baccara, zdobyła dla miasta Wejherowa ponad 650 pucharów i 140 nagród w konkursach tanecznych oraz przeglądach krajowych i zagranicznych. Sama także została wielokrotnie nagrodzona i doceniona. W ciągu swojej kariery wyszkoliła tanecznie ponad 1,5 tysiąca dzieci, a mieszkańcy Wejherowa mieli okazję zobaczyć jej uczniów w znanych widowiskach baletowych, takich jak „Królowa Śnieżka i siedmiu krasnoludków” czy „Dziadek do orzechów”.
- Dzisiaj kończę przygodę z Wejherowskim Centrum Kultury, która trwała 28 lat. Jest to dla mnie ogromne wydarzenie i przeżycie. Wcześniej, po ukończeniu Szkoły Baletowej w Gdańsku, pracowałam w Operze Bałtyckiej, a później w Bałtyckiej Agencji Artystycznej. W Wejherowskim Centrum Kultury przeszkoliłam wiele dziewcząt, zaszczepiając w nich pasję tańca. Moje wychowanki tańczą na wielu scenach w kraju i za granicą, a także rozwijają swoje talenty w szkołach baletowych – mówiła Elżbieta Czeszejko, dodając, że nie zamierza na stałe rozstawać się z Wejherowem. Zapowiedziała swój powrót jesienią br., aby pomóc przy spektaklu „Dziadka do orzechów”.
Ten wieczór był nie tylko okazją do podziękowań, ale także do przypomnienia o niezwykłym wkładzie Elżbiety Czeszejko w rozwój kultury i tańca w Wejherowie. Jej dziedzictwo pozostanie na długo w sercach jej uczniów, współpracowników i mieszkańców miasta.
Napisz komentarz
Komentarze