Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie, Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, podkreśliła, że w tym roku nominowanych zostało 40 publikacji wydanych w 2023 roku, z których każda była związana z regionem poprzez osobę autora lub tematykę książki.
- "Ideą konkursu jest promocja wydawnictw z naszego regionu, a wręczona nagroda jest ukoronowaniem pracy naukowej i literackiej autorów" – powiedziała Magdziarczyk-Plebanek. – "Gratuluję wszystkim autorom nominowanych publikacji, którzy swoją twórczością wnieśli nową jakość do świata literackiego. Dziękujemy, że dzielicie się swoimi talentami i pasją, inspirując nas do odkrywania nowych światów i doświadczeń."
Wszystkie nominowane tytuły są dostępne na stronie internetowej biblioteki w zakładce Gryf Literacki 2023 oraz w czytelni.
Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. ekonomicznych i społecznych, wyraził swoje gratulacje dla wszystkich nominowanych autorów, zwracając uwagę na wyjątkową ilość 40 książek zgłoszonych do tegorocznej edycji. Podkreślił również znaczenie publikacji związanych z ziemią wejherowską, zwłaszcza w roku jubileuszowym 380-lecia powstania Wejherowa. Kraszkiewicz szczególnie polecił książkę "Dzieje Wejherowa na jeden dzień", napisanej przez Michała Hinca i Adama Lubockiego, oraz powieść Dawida Wasiniewskiego „Byliśmy niewinni”, która przenosi czytelników do Wejherowa końca lat trzydziestych i okresu II wojny światowej.
Laudacje wygłosili Piotr Schmandt i Mateusz Szuba. Kapituła konkursu zdecydowała nie przyznawać Kaszubskiego Gryfa Literackiego z powodu zgłoszenia jedynie dwóch tytułów. Jednak Adam Klein, członek kapituły, wyróżnił tomik poezji Anny Urmańskiej „Zapisane”, który wywarł na nim ogromne wrażenie.
Wśród gości znalazł się również Artur Wyszecki, autor okładek wielu nominowanych książek, w tym „Dziejów Wejherowa na jeden dzień”.
Tegoroczna edycja Gryfa Literackiego po raz kolejny pokazała, jak bogata i różnorodna jest twórczość literacka związana z regionem Wejherowa, a wyróżnione publikacje będą stanowić cenne uzupełnienie lokalnej biblioteki.
Napisz komentarz
Komentarze