czwartek, 21 listopada 2024 22:00
Reklama dotacje rpo

"Porozmawiajmy o..." historii Kaszub i Dniu Jedności Kaszubów z Adamem Lubockim

W dzisiejszym odcinku audycji "Porozmawiajmy o...", gościliśmy niezwykłego gościa – Adama Lubockiego, znanego historyka i etnografa, który od lat zajmuje się badaniem i promowaniem kultury kaszubskiej. Rozmowa skupiła się na bogatej historii Kaszub oraz na corocznie obchodzonym Dniu Jedności Kaszubów, który stanowi ważne święto dla społeczności kaszubskiej.
Kliknij aby odtworzyć

Adam Lubocki rozpoczął od przedstawienia krótkiej historii Kaszub, regionu położonego na północy Polski, który od wieków zachował swoją unikalną kulturę, język i tradycje. Kaszubi, jako grupa etnograficzna, przez lata doświadczali różnych form dominacji politycznej, co jednak nie zatarło ich kulturowej tożsamości.

"Kaszubi zawsze starali się zachować swoją odrębność, co jest widoczne nie tylko w codziennym życiu, ale także w języku. Kaszubski, będący językiem lechickim, jest kluczowym elementem naszej tożsamości" – mówił Lubocki.

Następnie przeszliśmy do rozmowy o Dniu Jedności Kaszubów, który został ustanowiony w celu promowania i ochrony kaszubskiej kultury. Święto to obchodzone jest co roku, a jego głównym celem jest przypomnienie o historii i tradycjach Kaszub, jak również umacnianie więzi między Kaszubami niezależnie od miejsca, w którym obecnie się znajdują.

"Ten dzień jest dla nas wyjątkowy. To czas, gdy spotykamy się, świętujemy i wykonujemy tradycyjne kaszubskie pieśni, tańce oraz potrawy. To także okazja do edukacji młodszych pokoleń o ich dziedzictwie" – podkreślał gość.

Program zakończył się dyskusją na temat współczesnych wyzwań, przed którymi stoją Kaszubi, w tym zachowanie języka kaszubskiego w obliczu globalizacji i zmian demograficznych. Adam Lubocki wyraził nadzieję, że inicjatywy takie jak Dzień Jedności Kaszubów przyczynią się do większej świadomości i zaangażowania w ochronę unikalnego dziedzictwa Kaszub.

Audycja "Porozmawiajmy o..." po raz kolejny udowodniła, że jest platformą dla ważnych, a często pomijanych tematów, przybliżając słuchaczom nie tylko historię, ale i współczesne dążenia mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytamData dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: szubazdolkaTreść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :)Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: Raf DomTreść komentarza: Świetna recenzja! Warto sięgnąć po tę ksiażkę.Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: koraTreść komentarza: i fajnie i super!Data dodania komentarza: 17.11.2024, 10:16Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu seriiAutor komentarza: LESTreść komentarza: 650 mb. -7 miesiecy ???!!!! Toż to żart. WÓJCIE ! Kto wybierał wykonawcę ?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 16:07Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej Kielno – KowalewoAutor komentarza: Leszek SzczypiorTreść komentarza: Leszek Szczypior W imieniu własnym jak i organizatora dziękuję wszystkim za udział w Pchlim Targu w Wejherowie, a szczególnie tym, którzy pozostawili po sobie 👏👏🙂🙂porządek. Jesteście WIELCY .Data dodania komentarza: 12.08.2024, 21:25Źródło komentarza: Od książek po odzież: na pchlim targu kupisz, co chcesz
Reklama