Bogusława Zubrzycka, znana również jako Bogna, była nie tylko cenioną wykładowczynią i rzeczniczką prasową SWUTW, ale przede wszystkim osobą o wszechstronnych talentach. Jej pasje obejmowały literaturę, filozofię, muzykę i kulturę, a miłość do Wejherowa często znajdowała odzwierciedlenie w jej twórczości. Prezydent Hildebrandt, wspominając Bognę Zubrzycką, podkreślił jej zaangażowanie w życie miasta oraz to, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o takich osobach, które "żyją w naszych sercach i pamięci".
Bogusława Zubrzycka urodziła się w Warszawie w 1933 roku, a od 2004 roku związała swoje życie z Wejherowem, gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu społeczno-kulturalnym. Jej zainteresowania i talent literacki zaowocowały licznymi publikacjami, w tym tomikami wierszy i książkami. Jako laureatka wejherowskiego konkursu literackiego "Powiew Weny" i autorka książek "Poema starszej pani", "Mój Jasny Brzeg" oraz "W zamknięciu", Zubrzycka wniosła znaczący wkład w rozwój lokalnej kultury. O jej życiu i działalności opowiada również książka Henryka Połchowskiego "WRZASK", oparta na wspomnieniach poetki.
Oprócz działalności literackiej, Bogna Zubrzycka aktywnie angażowała się w życie Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, będąc nie tylko wykładowczynią, ale i rzeczniczką prasową uczelni. Jej pasją była również muzyka – grała na skrzypcach, uczyła się tego instrumentu w czasie wojny w konspiracji, a później przez wiele lat występowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni i uczyła w gdyńskiej Szkole Muzycznej.
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej była również okazją do przypomnienia twórczości Bogusławy Zubrzyckiej. Wiersze poetki czytali słuchacze SWUTW występujący w grupie teatralnej "Srebrna Nitka", a wyświetlony film z wywiadem z Bogną Zubrzycką pozwolił wszystkim zgromadzonym lepiej poznać tę wyjątkową postać. Wydarzenie to nie tylko uhonorowało pamięć Bogusławy Zubrzyckiej, ale również podkreśliło ważną rolę, jaką kultura i dziedzictwo odgrywają w życiu społeczności Wejherowa.
Napisz komentarz
Komentarze