Przekonanie, że niewielkie ilości alkoholu nie zaszkodzą dziecku, a wypicie lampki czerwonego wina jest nawet wskazane, nadal funkcjonuje w świadomości społecznej. Niestety również niektórzy lekarze tak uważają.
Wyniki badań ankietowych przeprowadzonych przez Fundację FASCYNACJE w 2014 roku w Gdańsku są zatrważajace, bowiem co trzecia ankietowana kobieta piła alkohol w czasie ciąży, a co dziesiąty ankietowany mężczyzna uważa, że alkohol nie przedostaje się do płodu.
Alkohol zaczyna się wchłaniać już w jamie ustnej, dlatego też po kilku minutach od wypicia znajduje się we krwi - matki i dziecka. We krwi dziecka utrzymuje się dwa razy dłużej, ponieważ dziecko ma dużo mniejszą ilość enzymów utleniających alkohol. To sprawia, że matka może być już trzeźwa, a dziecko jeszcze pijane.
Najbardziej niebezpieczny jest alkohol w pierwszych ośmiu tygodniach ciąży, ponieważ w tym czasie powstają zawiązki wszystkich narządów. Najbardziej narażony na toksyczne działanie alkoholu jest mózg, ponieważ rozwija się przez całą ciążę.
Czy alkohol zawsze jest przyczyną wad? Nie. To, czy dojdzie do powstania wad, zależy od wielu czynników, m.in. od cech genetycznych matki i dziecka. Nie można jednak przewidzieć, u którego dziecka alkohol spowoduje szkody, a którego – nie. Dlatego kobiety w ciąży w nie powinny ryzykować spożywając alkohol.
Jakie mogą być skutki picia alkoholu w ciąży?
Alkohol może być przyczyną śmierci dziecka - może dojść do poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Wiemy, że alkohol może spowodować śmierć dorosłego człowieka. Trudno się więc dziwić, że może być przyczyną śmierci kogoś, kto mierzy 3 cm ( 8 tydzień życia), a tuż przed porodem waży kilka kilogramów.
Jeśli dziecko przeżyje, alkohol może być przyczyną zaburzeń określanych mianem FASD ( Fetal Alcohol Spectrum Disorder – Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu.) Co to oznacza? Dziecko może mieć:
* niedobór wagi, wzrostu, mały obwód głowy;
* uszkodzenie układu nerwowego;
* wady w budowie twarzy - tzw. dysmorfie ( szeroko rozstawione oczy, płaska środkowa część twarzy, spłycona rynienka podnosową, cienka górna warga ).
Często u dzieci występują dodatkowo wady serca i innych narządów wewnętrznych, wady narządów zmysłów, układu kostno-stawowego, mięśni. Ilość występujących u nich wad oraz stopień uszkodzenia poszczególnych narządów, a zwłaszcza układu nerwowego, jest bardzo różny. Uszkodzenie układu nerwowego może objawiać się zaburzeniami neurologicznymi z padaczką włącznie, opóźnieniem w rozwoju mowy, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami pamięci, nadpobudliwością i wieloma innymi objawami.
Przekazujmy tę informację kobietom, nie częstujmy ich alkoholem. Reagujmy, kiedy widzimy, że kobieta w ciąży pije alkohol.
To tak w skrócie. Więcej informacji znajdą Państwo m.in. na stronie www.stop-fas.pl. W powiecie wejherowskim zainaugurowano kampanie mającą na celu uświadomienie Rodziców na temat skutków picia alkoholu w ciąży. Więcej informacji podamy już jutro.
Napisz komentarz
Komentarze