Mszyce jesienią
Mszyce powszechnie występują w uprawie kukurydzy, której zbiór, zwłaszcza na ziarno, zbiega się w czasie ze wschodami i rozwojem jęczmienia ozimego. Mszyce ze zbieranej kukurydzy nalatują na sąsiednie plantacje zbóż ozimych. Żerowanie rozpoczynają od jęczmienia, a następnie przenoszą się na pszenice. Rozwojowi kolejnych pokoleń mszyc w zbożach sprzyjają wysokie temperatury w okresie jesiennym.
Dlaczego mszyce są niebezpieczne dla zbóż?
Szkodliwość bezpośrednia mszyc polega na tym, że wysysają skoki z młodych roślin. W efekcie czego są one osłabione i mają mniejszy wigor. Wolniej się rozwijają i budują biomasę, co przy dużej presji mszyc może prowadzić do obniżenia zimotrwałości. Jednak w zbożach ozimych zdarza się to bardzo rzadko.
Dużo bardziej niebezpieczna dla ozimin, zwłaszcza pszenicy i jęczmienia jest szkodliwość pośrednia. Mszyce są wektorem wirusa BYDV, który powoduje żółtą karłowatość jęczmienia. Jest to choroba, której nie można zwalczać w sposób chemiczny.
Objawy BYDV
Jest to choroba, której głównym wektorem są wspomniane wcześniej mszyce. Jednak do jej rozprzestrzeniania przyczyniają się również skoczki.
Objawy choroby na jęczmieniu widoczne są dopiero wiosną — rośliny porażone są wyraźnie jaśniejsze oraz mają mniejszą dynamikę wzrostu. W efekcie czego wytwarzają one mniejszą liczbę źdźbeł kłosonośnych lub pozostają w fazie rozwoju wegetatywnego.
W pszenicy ozimej objawy porażenia widoczne są w nieco wyższych fazach rozwojowych uprawy w postaci fioletowo-pomarańczowych końcówek liści. Dodatkowo liście w dotyku są bardziej sztywne od zdrowych i ustawione do góry. Wzrost porażonych roślin pszenicy jest w miarę normalny, nie obserwuje się charakterystycznej dla jęczmienia karłowatości.
W wyniku choroby spada poziom plonowania uprawy, jednak w przypadku jęczmienia jest on znacznie większy.
Czym zwalczać mszyce jesienią?
W pszenicy ozimej do zwalczania mszyc (wektorów chorób wirusowych) można zastosować środek owadobójczy TopGun 050 CS w dawce 0,1 l/ha. Inne zoocydy do zwalczania szkodników jesienią w zbożach dostępne są na stronie: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/zoocydy--c-001016.