Jesienny siew kwiatów – nasiona, które poradzą sobie w mrozy
Przed Tobą 4 rośliny, które posiejesz jesienią. Co prawda z siewem możesz poczekać do wiosny, ale wówczas kwitnienie opóźni się nawet o miesiąc. Poświęć jeden dzień we wrześniu lub październiku na prace ogrodnicze, żeby cieszyć się kolorową rabatą jak najwcześniej!
1. Nagietek lekarski
Pomarańczowe kwiaty nagietka widać już z daleka. Rośnie w słońcu i półcieniu, na ciepłych, żyznych i próchniczych glebach, choć radzi sobie również na przeciętnych. Jeśli posiejesz nagietek jesienią, zakwitnie już w maju.
To jedna z najdłużej kwitnących roślin – zdobić będzie Twój ogród aż do pierwszych mrozów. Umieść go nie tylko na rabacie ozdobnej, ale też między warzywami. Odstraszy bielinka kapustnika od roślin krzyżowych i ustrzeże marchewkę, pomidory oraz maliny przed nicieniami.
2. Smagliczka
Roślina okrywowa na rabaty, skalniaki i trawniki. Kwitnie długo, bo od lipca do października – po pierwszym kwitnieniu smagliczkę przycina się, dzięki czemu powtarza kwitnienie. Z uwagi na przyjemny intensywny miodowy zapach sadzi się ją blisko użytkowanych miejsc, takich jak ławki, altanki, w donicach przy oknach i drzwiach wejściowych.
Klasyczna smagliczka wypuszcza białe kwiaty, ale znajdziesz również odmiany różowe, jasnofioletowe i bordowe. Lubi słoneczną wystawę – kwitnie wyraźnie obficiej w pełnym słońcu, niż w półcieniu. Wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża, żyznego i próchniczego.
3. Ostróżka ogrodowa
Lubi zaciszne i ciepłe miejsca w pełnym słońcu o glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i wilgotnych. To roślina o głębokim systemie korzeniowym, który pomaga jej czerpać wodę z głębszych partii ziemi, kiedy panuje susza.
Ostróżki dorastają do 100-150 cm wysokości i czasem potrzebują podpór. Standardowo kwitną od czerwca do sierpnia, a okazy z siewu jesiennego wypuszczają kwiaty wcześniej. Najpiękniej wyglądają w różnokolorowych grupach, prezentując białe, różowe, czerwone, fioletowe i niebieskie gęste kwiatostany.
4. Klarkia (godecja)
Nadaje się na wielogatunkowe rabaty, a miejsce dla klarkii dobiera się pod kątem wysokości danej odmiany. Niskie okazy skupiają się na obwodach, a wyższe stanowią tło dla innych roślin. Klarkia kwitnie od maja (przy siewie jesiennym) aż do września. Wydłuża kwitnienie, jeśli usuwa się przekwitłe pąki.
Obejmuje odmiany o kwiatach białych, kremowych, pomarańczowych, różowych, czerwonych, liliowych i łososiowych, a także dwubarwnych, paskowanych i plamistych. Wymaga zacisznego i słonecznego stanowiska o umiarkowanie wilgotnej glebie.
Klarkię można wysiewać również w delikatnym półcieniu, ale wówczas pojawia się mniej kwiatów. Na zbyt żyznym podłożu wykształca więcej liści niż kwiatów.
Siew kwiatów jesienią – jak wpływa na rozwój roślin?
Nasiona niektórych gatunków potrzebują niskiej temperatury, żeby przygotować się do kiełkowania. Wysiewa się je na przełomie września i października, przykrywając warstwą ziemi. Przed samą zimą dodatkowo kładzie się stroisz lub agrowłókninę, żeby nie przemarzły.
Zimna stratyfikacja sprawia, że nasiona wzmacniają się, rozwijając w silną roślinę. Pobierają wodę zgromadzoną po zimie, szybciej rozpoczynają sezon wegetacyjny, stają się silne, zakwitają obficiej i nawet o miesiąc wcześniej niż po siewie wiosennym. Rosną szybciej niż chwasty, wchłaniając składniki odżywcze z gleby, wodę i mając nieograniczony dostęp do światła słonecznego. Zajrzyj tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-kwiatow/ po nasiona kwiatów.
Siew kwiatów na jesieni – co masz zrobić za pół roku, zrób teraz
Jedno popołudnie spędzone w ogrodzie wystarczy, żeby cieszyć się pięknymi rabatami na wiosnę. Nie zapomnij przykryć nasion przed zimą, a najlepiej zaznacz miejsca, w których się znajdują. W pierwszych miesiącach roku czeka Cię sporo pracy w ogrodzie, dlatego polecamy siew jesienny kwiatów w miejscach, które np. są już wolne po przekwitłych roślinach.