Aksamitka rozpierzchła – charakterystyka
Aksamitka rozpierzchła to atrakcyjna roślina jednoroczna, którą zaliczamy do rodziny astrowatych. Jest ona znana także pod nazwami: szarańcza aksamitek, aksamitek rozpierzchły, afrykanki, aksamitek drobnokwiatowy czy tagetes rozpierzchły. Aksamitka stała się tak popularna w Polsce, że mało kto ma świadomość, że wywodzi się ona z takich krajów jak Meksyk czy Nikaragua. Aksamitki rozpierzchłe mają rozgałęzione łodygi. W sprzyjających warunkach mogą one osiągnąć nawet do 60 centymetrów wysokości. Kwiaty aksamitki mogą mieć różną wielkość i występować w rozmaitych kolorach – spotkamy kwiaty miodowe, żółte, pomarańczowe, czerwono-brązowe. Możliwości wykorzystania aksamitki rozpierzchłej w ogrodzie jest wiele. Ogrodnicy uprawiają ją na rabatach, na obwódkach rabat, zdarza się, że jest ona sadzona na cmentarzach. Aksamitka świetnie sprawdzi się jako roślina na balkon lub taras. Okres kwitnienia aksamitek rozpoczyna się w czerwcu i może trwać nawet do grudnia (pod warunkiem, że pogoda jest sprzyjająca).
Co warto wiedzieć o uprawie aksamitki rozpierzchłej?
Aksamitka rozpierzchła należy do roślin, które są polecane nawet początkującym ogrodnikom, gdyż jej uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Posadzenie aksamitki w ogrodzie to dobry pomysł nie tylko ze względu na jej walory ozdobne. Roślina ta posiada charakterystyczny zapach (dla części ludzi jest on przyjemny, inni go nie znoszą), który skutecznie odstrasza szkodniki roślin. Aksamitka rozpierzchła stanowi dobrą ochronę przed ślimakami, nicieniami, czy mszycami. Z tego względu popularną praktyką jest sadzenie jej w towarzystwie roślin, które są szczególnie zagrożone atakiem tych szkodników.
Aksamitkę można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Najlepiej zrobić to w momencie, kiedy zagrożenie przymrozkami będzie już minimalne. Jeżeli sadzimy większą ilość aksamitek, musimy pamiętać, że rośliny te muszą być oddalone od siebie o co najmniej 10 centymetrów.
Dla aksamitki dobrze jest zarezerwować stanowisko słoneczne. Jeżeli chodzi o podłoże – roślina ta może rosnąć nawet w glebie suchej i ubogiej w składniki odżywcze. Pamiętajmy jednak o tym, że podłoże musi być przepuszczalne.
Aksamitkę dobrze jest podlewać oszczędnie. Doświadczeni ogrodnicy są zdania, że w przypadku tej rośliny lepiej jest podlewać za mało (poradzi sobie z suszą) niż zbyt dużo.
Aksamitka potrzebuje okazjonalnego nawożenia. Raz w miesiącu możemy zasilić ją nawozem do roślin kwitnących. Wybierajmy nawozy, które zawierają minimalne ilości azotu. Duża ilość azotu sprawi, że roślina będzie intensywnie rosła, jednak jej kwitnienie będzie słabe.
Jeżeli chcemy cieszyć się intensywnie kwitnącymi aksamitkami, powinniśmy pamiętać o usuwaniu zwiędłych kwiatów i pędów.
Wadą aksamitki rozpierzchłej jest brak wytrzymałości na mróz. Roślina ta ginie nawet przy minimalnych przymrozkach. Jeżeli chcemy cieszyć się rośliną dłużej, jesienią dobrze jest przenieść ją do pomieszczenia.
Zamów nasiona aksamitki rozpierzchłej w najniższych cenach na plantet.pl
Nasiona aksamitki – jak wybrać?
Aksamitka rozpierzcha uprawiana jest z nasion. Zdecydowanie warto jest wybierać nasiona wysokiej jakości, które pochodzą od renomowanych producentów. Tylko takie nasiona dają nam stuprocentową gwarancję kiełkowania. Unikajmy kupowania nasion aksamitki sprzedawanych na wagę (często są one przeterminowane i niepełnowartościowe).