Sos ostrygowy jest tradycyjnie stosowany w kuchni azjatyckiej i często używany jako przyprawa do różnych potraw, zwłaszcza tych przygotowywanych w woku, stir-fry, duszonego mięsa i do warzyw. Idealnie pasuje do dań z krewetek, kalmarów, ostryg, kurczaka, mięsa wieprzowego, tofu oraz różnych zapiekanych lub smażonych warzyw, takich jak brokuły, marchewki, papryka i cebula. Może być również używany jako dip lub dodatek do sałatek.
Sos ostrygowy jako przykład smaku umami
Ma przyjemny słony smak, z lekkim posmakiem morskim i subtelną słodyczą. Zgodnie z opinią wielu osób, sos krewetkowy jest przykładowym smakiem umami, czyli piątym rodzajem smaku poza słodkim, słonym, gorzkim i kwaśnym. Sos ostrygowy często jest używany do podkreślenia smaku ryb, owoców morza i innych potraw. Jego konsystencja jest gładka i lekko żelowa. Sos ostrygowy jest też powszechnym dodatkiem do sushi, który może doskonale wzbogacić tę potrawę. Jeśli nie przepadamy za sosem ostrygowym, można wybrać np. sos sojowy, sos słodko-kwaśny lub sos wasabi.
Jak zrobić sos ostrygowy domowej roboty?
Sos ostrygowy możemy zrobić samodzielnie, jednak jest to dość pracochłonne, a efekty są tak naprawdę bardzo zbliżone do tych, które otrzymamy kupując dobrej jakości sos sojowy w słoiczku w gotowej postaci w sklepie. W Polsce sosy sojowe są szeroko dostępne. Jeśli jednak zdecydujemy się na uzyskanie sosu sojowego własnej roboty, będziemy potrzebowali sos sojowy, starty imbir, czosnek, a także sos rybny. Należy to wszystko wymieszać z wodą i z mąką (najlepiej kukurydzianą) w ilości, która pozwoli na uzyskanie żelowatej, gładkiej konsystencji. Dodajemy cukier wedle uznania i podgrzewamy stale mieszając (najlepiej w rondelku).
Czym zastąpić sos ostrygowy?
A co zrobić, gdy nie mamy pod ręką sosu ostrygowego, a bardzo by nam się przydał? Okazuje się, że dobrym zamiennikiem będzie oczywiście sos rybny, który dodatkowo dosłodzimy. Oba sosy mają podobne smakowe właściwości i dodają danym daniom charakterystycznego aromatu. Jednak warto pamiętać, że nie są one identyczne, więc mogą wprowadzić subtelne różnice w smaku potrawy. Warto pamiętać, że do potraw kuchni azjatyckiej typu stir-fry pasuje wiele rodzajów sosu, niekoniecznie z grupy ostrygowych, czy rybnych. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj chociażby sos czosnkowy, który zawsze doda pikantnego smaku, czy sos słodko-kwaśny, który nadaje potrawie balans między słodkością a kwaskowatością. Dobry może okazać się też sos orzechowy lub dowolny sos ostry z dodatkiem chili.