Sześć mierników pyłu zawieszonego zainstalowanych przez Urząd Miejski dokonuje już pomiarów przy: ul. Nanickiej (obok zadaszonego lodowiska), ul. Kochanowskiego (obok bloku nr 15 i boiska "Jamajka"), ul. Konopnickiej, u zbiegu ul. Paderewskiego/Sikorskiego, ul. Roszczynialskiego/Ofiar Grudnia 1970 oraz przy ul. Mostnika.
"Lokalizacja nie jest przypadkowa. Została ustalona przez specjalistów z Fundacji ARMAAG. Jest to wyspecjalizowana jednostką, która zajmuje się jakością powietrza. Lokalizacja w 6 miejscach Wejherowa została tak ustalona, żeby zapewnić reprezentatywność pomiaru tzn. żeby był wiarygodny dla jak największego obszaru." - powiedział Wojciech Kozłowski radny miasta Wejherowa.
Mierniki powstały we współpracy z naukowcami z Politechniki Gdańskiej i są bardziej zaawansowane technologicznie w stosunku do zwykłych czujników tzw. niskokosztowych, domowych.
To nie jedyne działania Urzędu Miejskiego, które wpływają na poprawę powietrza w Wejherowie.
"Stan naszego powietrza poprawia się z roku na rok. Są to działania długofalowe (...) Dofinansowujemy zmianę systemów grzewczych we wspólnotach, również w domach prywatnych." - powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.
W kwestii poprawy jakości powietrza w grodzie Wejhera od początku angażował się radny Wojciech Kozłowski.
"Słowa dotrzymaliśmy. Obiecaliśmy, że mierniki będą i są. Myślę, że to świadczy o tym, że do tego tematu podchodzimy w sposób poważny i uczciwy. Nie mamy nic do ukrycia i każdy może obserwować jaki stan powietrza jest w okolicy." - powiedział Wojciech Kozłowski radny miasta Wejherowa.
Na stronie internetowej miasta www.wejherowo.pl została uruchomiana specjalna zakładka pozwalająca w przystępnej formie śledzić pomiary na bieżąco. Czujniki dostarczyła firma TETABIT Sp. z o.o. Zakup wraz z montażem kosztował blisko 54 tys. złotych. Oprócz 6 nowych mierników, na Ratuszu znajduje się kolejny, zamontowany znacznie wcześniej przez WIOS.
Napisz komentarz
Komentarze