Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zadbało o możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców z wystawami, które m.in. były wcześniej podziwiane przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Pierwsza to „Piaśnica – zamyślenia” w obiektywie Marka Jasińskiego ukazująca las piaśnicki na przestrzeni 2 lat, różnych pór roku i zatrzymująca w kadrze najbardziej poruszające miejsca tego obszaru. Wystawę podziwiać można jeszcze do piątku 19 października na Placu Jakuba Wejhera.
"Dołączyliśmy do tych fotografii też polską poezję i w otoczeniu poezji mówiącej o kondycji człowieka scaliliśmy wystawę. Wybraliśmy 50 najpiękniejszych zdjęć. Tworzą one całą opowieść piaśnicką, ze wstępem dr Tomkiewicz." powiedziała Teresa Patsidis dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.
Druga to fabularyzowany komiks historyczny autorstwa Tomasza Meringa „Las Piaśnicki” przeniesiony na duży, wystawowy format. Czarno-białe, oszczędne w formie rysunki pozwalają skupić się na najważniejszych kwestiach związanych z tematem opowieści.
Ta wystawa opatrzona została wstępem naukowym dra. Bogdana Chrzanowskiego. Obie towarzyszyły tegorocznej Gali Bohaterów współorganizowanej przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Towarzystwo Edukacyjne „Lokomotywa”. Natomiast przy Filharmonii Kaszubskiej cały czas czynna jest trzecia wystawa „Piaśnica - na planie filmowym”, na której prezentowanych jest blisko 50 fotografii również autorstwa Marka Jasińskiego. Zdjęcia powstały na planie cyklu dokumentalnego „Młyny historii” podczas kręcenia dwóch odcinków filmu pt. „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego. Są one jednocześnie wprowadzeniem do całego cyklu filmowego.
Napisz komentarz
Komentarze