To już kolejne zapoznanie kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z miejscem pełnienia służby. W Słupsku tworzony jest 73 Batalion Lekkiej Piechoty wchodzący w skład 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą przy ul. Słowackiego 5 w Gdańsku. Żołnierze swoją służbę rozpoczną w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku, lecz w przyszłości chętni do jej kontynuowania będą mogli przenieść się do tworzonych 72 blp lub 73 blp w Słupsku. Aspirującym na żołnierzy WOT przedstawiono w formie prezentacji strukturę 7 PBOT, teren jej działania oraz w ogólnym kontekście przesłanie i cel, jakie przyświecają tworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Następnie przybyli ochotnicy wypełnili kwestionariusz osobowy kandydata na żołnierza WOT. Kolejnym krokiem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie. Osoby wstępujące w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, które nieposiadający doświadczenia wojskowego, muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę“, zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy czeka krótsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.
Wojska Obrony Terytorialnej na Pomorzu
Dowódcą 7 Brygady Obrony Terytorialnej na Pomorzu jest kmdr Tomasz Laskowski, do niedawna oficer Wojsk Specjalnych. Dowództwo 7 BOT znajduje się w Gdańsku, a w jego strukturę wejdą także trzy Bataliony Lekkiej Piechoty. Kadrę dowódczą tworzą doświadczeni oficerowie i podoficerowie, weterani wielu misji poza granicami kraju. Ich wyszkolenie, wiedza praktyczna oraz doświadczenie są gwarancją wysokiego poziomu szkolenia w podległych batalionach.Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona
i wspieranie lokalnej społeczności. Zadania WOT będą realizowane zarówno w czasie pokoju m.in. przez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.W koncepcji tworzenia WOT zakładany jest stopniowy przyrost ilości żołnierzy na poziomie około 10 tys. żołnierzy rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w służbie będzie 30 tys. żołnierzy (zawodowych i TSW). Plany zakładaja osiągniecie docelowej liczebności WOT na poziomie 53 tys. żołnierzy do końca 2021 roku.
Napisz komentarz
Komentarze