Do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 22 projekty. W gronie projektów inwestycyjnych spora cześć dotyczy zaadaptowania terenów szkolnych czy osiedlowych np jako boisko. Według zgłoszonych pomysłów mieszkańcy mają do wyboru projekty sportowo - rekreacyjne przy szkole podstawowej nr 6, 8, 9 oraz 11. Takie obiekty zaproponowano także na osiedlach Sucharskiego, Sikorskiego, 1000-lecia, Fenikowskiego i w parku miejskim. Są też m.in. nowatorskie zadania jak na przykład projekt dotyczący powstania przy ulicy Wałowej ogrodu sensorycznego czyli ogrodu zmysłów.
"Mają zawierać specjalne przyrządy do rozwoju edukacyjnego dzieci oraz rośliny. Ogród ma przede wszystkim oddziaływać na sferę rozwoju człowieka, na sferę poznawczą, ale także dotyk, wzrok i słuch. Jest to bardzo innowacyjne. W Europie powstaje dosyć dużo takich ogrodów sensorycznych, więc myślę, że Wejherowo zasługuje na to, żeby na terenie naszego miasta powstał taki ogród." - powiedział Arkadiusz Raguza wnioskodawca projektu.
Na Pomorzu ogród sensoryczny ulokowany jest tylko w Parku Oliwskim. Kolejnym nowatorskim pomysłem jest zakup drona do lokalizowania miejsc trującego spalania odpadów np. plastików, odzieży, butów czy starych opon. Celem projektu jest nie tyle kontrola, ale przede wszystkim realizowanie akcji edukacyjnych dotyczących zapobiegania szkodliwości takiego spalania.
"Dzięki dronowi wraz z pakietem laboratoryjnym, będzie można w sposób skuteczny zlokalizować te miejsca w których odpady są spalane. Tutaj nie chodzi tylko o kontrole czy karania, zaś chodzi też o pozyskanie informacji do celów edukacyjnych skierowanych do mieszkańców. Chodzi także o to, żeby dotrzeć do ludzi, którzy potrzebują pomocy, bowiem spalają śmieci czy odpady, gdyż ich nie stać na opał." - powiedział Wojciech Kozłowski wnioskodawca projektu.
Kolejną nowością jest zamontowanie w parku Majkowskiego huśtawki dla osób niepełnosprawnych. Byłoby to pierwsze urządzenie tego typu ogólnodostępne na Pomorzu.
"Zawsze z przykrością patrzę na piękne place zabaw, które są u nas w parku, czy przy różnych blokach. Nie ma tam niczego z czego mogłyby dzieci na wózkach inwalidzkich skorzystać. Istnieją bowiem takie platformy, więc jest możliwość, żeby były w Wejherowie." - powiedziała Monika Zadarko wnioskodawca projektu.
W gronie projektów miękkich działania są zróżnicowane. Dotyczą kwestii kulturalnych, sportowych edukacyjnych oraz integracyjnych. Istnieją też takie, które nastawione są stricte na pomoc.
"Dużo się mówi ostatnio o udzielaniu pierwszej pomocy, ale to szkolenie będzie nieco w inny sposób poprowadzone. Będzie to przede wszystkim strona praktyczna w udzielaniu pierwszej pomocy prowadzona oczywiście przez ratowników. " - powiedziała Katarzyna Dowgan wnioskodawca projektu.
Projekt zakłada udział 100 osób, mieszkańców Wejherowa, które jako pierwsze zgłoszą się do organizatorów, oczywiście jeśli projekt zwycięży. Więcej o projektach znajdą Państwo na stronie www.wejherowo.pl/budzetobywatelski. Glosowanie trwa do 22 czerwca. Teraz wszystko zależy od aktywności pozostałych mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze